SESJA TFP

sesja tfpCo oznacza skrót TFP?

Jeśli fotograf robi dobre zdjęcia, początkujące modelki proszą o sesję TFP. TFP to określenie sesji zdjęciowych, w których wynagrodzeniem fotografa jest możliwość korzystania ze zdjęć w ramach umowy zawartej z pozującą do nich modelką (Time For Photos). Zazwyczaj do TFP pozują modelki początkujące, ponieważ dla nich każda dobra sesja zdjęciowa ma ogromną wartość – dzięki niej mogą wypromować swój wizerunek i nie płacąc dużych pieniędzy pozyskać profesjonalne fotografie, zdobywają też cenne doświadczenie.

Co oznacza TFP u mnie?

TFP u mnie jest równoznaczne z podpisaniem umowy Model Release czyli umożliwiającej publikowanie zdjęć niemal bez żadnych ograniczeń. Jedynym ograniczeniem jest zachowanie dobrego imienia modelki. Najlepsze zdjęcia (zazwyczaj kilka z sesji) trafiają na stocki np. fotolia.pl 123rf.com shutterstock dreamsite itp. Wizerunek modelki nadal jest chroniony prawnie, fotografii nie można wykorzystać w żaden nielegalny sposób.

Stock – co to jest?IMG_7363-650

Banki zdjęć, stocki, microstocki, to serwisy internetowe pośredniczące pomiędzy fotografami, a ich klientami. Zazwyczaj są to miejsca, gdzie można kupić niewielkim kosztem ilustracje do artykułów na strony internetowe (np. na duże serwisy typu wp.pl, niewielkie blogi, serwisy informacyjne, jako ilustracje na strony firmowe itp.), a także do materiałów drukowanych (ulotki, bannery, czasopisma). Jeśli piękna dziewczyna będzie dobrze pozować, fotograf umiejętnie wykorzysta profesjonalny sprzęt i kreatywność, istnieją spore szanse, że zdjęcia zostaną opublikowane, co nie będzie skutkowało dalszym wynagrodzeniem dla modelki w takim modelu rozliczeń. Wynagrodzeniem dla niej są zdjęcia z sesji. Oczywiście, szczegóły umowy można doprecyzować indywidualnie, możemy negocjować. Jestem otwarta na propozycje.

Zamiast płacić kilkaset złotych za sesję z wizażem i stylizacją, modelka rozlicza się z fotografem barterowo. Ten ostatni natomiast bierze na siebie koszty sesji związane ze sprzętem, własną pracą, wielogodzinnym retuszem, stylizacją i wizażem oraz to on ponosi ryzyko, czy zdjęcia znajdą nabywców, czy też nie.

IMG_7238-900bZanim do mnie napiszesz…

Jeśli nie dostałaś ode mnie linka do tej strony, a znalazłaś ją w internecie, zdajesz sobie sprawę ze wspomnianych wyżej warunków i ich konsekwencji, chciałabyś wziąć udział w sesji, napisz do mnie. Prześlij do mnie na kontakt@sesja-zdjeciowa.pl :

  • 2 portrety na wprost z upiętymi włosami z tyłu i z rozpuszczonymi, bez makijażu,
  • koniecznie minimum jedno zdjęcie, na którym naturalnie się uśmiechasz,
  • zdjęcie sylwetki w bieliźnie, stroju kąpielowym lub w leginsach i obcisłej bluzce,
  • swoje wymiary, wagę, wzrost,
  • napisz mi kilka słów o sobie, swoim hobby (to pomaga dobrać temat sesji)
  • lub link do swojego portfolio.

Na maile bez podpisu, bez powyższych zdjęć, nie odpisuję. Zastrzegam, że nawet na powyższych warunkach nie pracuję z każdą osobą, która podeśle mi swoje fotografie. Jeśli nie lubisz swojego uśmiechu, z reguły sesja nie będzie miała sensu. Możliwa stała współpraca, kolejne sesje za wynagrodzeniem dla modelki. Działam w Krakowie.