Rodzaje fotografii

Początkująca modelka i każda kobieta, która chce mieć fajne i profesjonalne zdjęcia, może zaznajomić się z podstawowymi nazwami kategorii i stylów fotografii, by ułatwić porozumiewanie się. Bardzo często na sesję zdjęciową przychodzą dziewczyny, które po prostu chcą mieć „fajne fotki”, aby uniknąć nieporozumień, zazwyczaj drążę temat dalej… nie to ładne, co ładne, ale to, co się komu podoba!

Zdjęcia fashion – mają na celu uwypuklenie ubrań i całych stylizacji, tu modelka stanowi tło dla pracy projektanta i stylistki.

Zdjęcia beauty – to portrety z dużą ilością makijażu i dodatków, mocno oświetlone, wyraźne, dość minimalistyczne, tu główną rolę odgrywa piękna twarz modelki. Charakterystyczny jest tutaj także retusz, ponieważ cerę wygładza się nie tylko wizażem, ale także już na etapie postprodukcji nie pozostawia się żadnej najdrobniejszej niedoskonałości cery. Im gładsza cera przed sesją, tym grafik komputerowy jest szczęśliwszy, bo nie będzie musiał spędzać długich godzin z programem graficznym.

Portrety – to nie tylko zdjęcia całej twarzy, ale też czasem i szersze kadry. Ma ono zazwyczaj na celu pokazanie indywidualnych atutów danej osoby, jej charakteru, urody, specyficznych gestów czy mimiki.

Zdjęcia glamour – to te, które widzimy w kolorowych czasopismach: dużo odkrytego ciała, żywe kolory, bogate stylizacje, gładkie ciało. Bardzo często w Polsce myli się je ze zdjęciami fashion lub beauty.

Akty – wszystkie te, gdzie pokazane zostaje nagie ciało. Tu możemy jeszcze wyróżnić nagość zakrytą, wspomniane wyżej glamour i topless.

Zdjęcia komercyjne – mogą to być zdjęcia ze wszystkich powyższych zakresów. Wyróżnia je to, że nie pozostają jedynie w portfolio fotografa i modelki, a dzieje się z nimi coś więcej – promują jakieś produkty lub są ilustracjami w czasopismach. Mogą to być również kompozycje bez udziału modelki, np. packshot.

O zdjęciach testowych dla modelek pisałam tutaj.